Zámkovou dlažbu můžete vybírat podle tvaru, barvy i podle stupně zátěže. Na co je dobré pamatovat při pokládce venkovní dlažby?


Spád

Venkovní dlažba musí mít vždy spád. Stačí jen minimální, aby plocha vypadala přirozeně a dala se bez problémů využívat. Při dešti nebudou vznikat kaluže, všechna voda díky spádu stihne odtéct. Dlažbu spádujte vždy směrem od stavby. Mezi dlažbou a stavbou byste v opačném případě museli vybudovat odtokový žlab.

Chcete-li postavit například chodník do svahu, vyvarujte se materiálů, které mají hladký povrch. Zvolte například zámkovou dlažbu se zvrásněním, rýhami nebo mozaikové dlaždice. V dešti by jinak tato dlažba klouzala.

 

Štěrk

Kameninové dlaždice nebo zámková dlažba se ukládá nejčastěji na podloží ze štěrku. Používá se velmi jemná štěrková drť, která je položená na zhutněnou hrubší štěrkovou drť. Položená dlažba se pak musí znovu zhutnit. Zámková dlažba určená jako příjezdová cesta či parkovací místo musí být v hrubší vrstvě štěrkového podkladu. Rovněž je důležitý charakter dlažby. Ve směru jízdy pokládejte dlaždice podélně nebo úhlopříčně.


Zámkovou dlažbu nedávejte na betonový podklad. Nevsakoval by vodu. Štěrková drenáž se lépe vypořádá se sněhem a deštěm i se změnami teplot a mrazem. Ke zhutnění kameniva používejte vibrační stroj s gumovou deskou nebo návlekem pro hutnění dlažby.


Spáry

Spáry venkovní dlažby vysypávejte jemným křemičitým pískem. Po vysypání jej nechte ležet alespoň po dobu tří týdnů. Písek se usadí a pak je možné jej zamést. Některé typy dlažby je potřeba po spárování opět zhutnit. Napojujete-li dlažbu na stavbu, ponechte mezi nimi mezeru.

Kontaktní formulář

Jméno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefonní číslo
Zadejte telefon
Předmět*
Zadejte předmět zprávy
Zpráva*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, že nejste robot:
Potvrďte, že nejste robot.