Životnost a funkčnost zpevněných ploch neurčuje jen kvalita pokládky a materiálu, ale také náležitá péče.
Co ohrožuje dlažbu?
Na dlažbu působí déšť sníh, vysoké či nízké teploty, vlhkost, UV záření, ale i každodenní provoz, olejové skvrny, přirozené stárnutí a okolní zeleň ovlivňují životnost zámkové dlažby. Ta ztrácí na svých vlastnostech, ale i na čistotě a barevnosti.
Výměna dlaždic
Je-li zámková dlažba poškozená, je potřeba ji rozebrat a poškozené části vyměnit za nové. U kamenné dlažby pak záleží na tom, jakým způsobem byla provedena pokládka. Tenčí dlažba se lepí, silnější se pokládá do pískového lože. Demontáž druhé varianty je jednodušší, postupujte však jako byste skládali puzzle. Dodržujte spáry, rovinu i spádování. Opravenou plochu je potřeba zasypat jemným pískem.
Čištění povrchu
Na příjezdových cestách se po pokládce zámkové dlažby nevyhnete skvrnám od oleje, od benzínu. Neesteticky vypadají také černé šmouhy od pneumatiky, od rzi, zaschlé kapky barvy, fleky od posypové soli, atd. Povrch dlažby můžete vyčistit wapkou.
Impregnace
Důležitá a vhodná je také impregnace. Je vhodné po umytí dlažby použít impregnaci na beton, kámen, keramiku, cihly. Takto omezíte vsakování vody, vnikání nečistot do dlažby a také bude povrch vysoce odolný vůči UV záření.
Oživte barvy
Sluncem vyšisované barvy betonových povrchů je možno opravit pomocí silikon-akrylátových krycích barev, které jsou vhodné na nátěr betonových ploch či bazénů. Tyto barvy lze aplikovat také na fontánky či pítka, neohrožují pitnou vodu a její nezávadnost. Barevná zámková dlažba může být stále krásná, jako nová, když ji věnujete náležitou péči.