11.4.2017
Při výběru zámkové dlažby je třeba zvážit provozní zatížení dlažby a její estetické začlenění.
Zámková dlažba na pozemku
Zámková dlažba je velmi oblíbená pro dláždění příjezdových cest, teras či parkovacích ploch před domem. Díky mnoha možnostem barevného i tvarového řešení můžete libovolně dlažbu skládat. Při postupu přípravy podkladu je potřeba zvážit, jaké zatížení musí dlažba unést. Od toho se bude odvíjet tloušťka podloží i samotné dlažby.
Podloží pro zámkovou dlažbu
Požadavky na podkladní vrstvu zámkové dlažby jsou stanoveny normami ČSN 73 6126 – 1, ČSN 73 6124 – 1 a zvláštními předpisy TP 170 a TP 192. Než se začne provádět pokládka zámkové dlažby, je potřeba provést spádování a dokonalé zhutnění této plochy. Správné provedení podkladových vrstev je jednou z nejdůležitějších fází výstavby celé zpevněné plochy. Z čeho se bude podloží skládat je dáno geologickými podmínkami v dané lokalitě.
Podkladové vrstvy
Pro pokládku zámkové dlažby jsou ideální nestmelené podkladové vrstvy. Stmelené se používají pouze u křižovatek či zastávek dopravních prostředků. Podkladní vrstvy je potřeba vždy správně zhutnit. Hutní se jednotlivé vrstvy nebo části o tloušťce 100-150 mm. Podklad se tvoří ve spádu budoucí plochy. Tím zajistíte odtok vody z konstrukce.
Pokládka ložné vrstvy
Před pokládkou ložní vrstvy je potřeba změřit rovnost, výšku a sklon podkladní vrstvy. Ložní vrstva se pokládá na suchou a čistou horní podkladní vrstvu. Ložní vrstva se dělá v tloušťce 40-50 mm a je tvořena kamenivem frakce 4-8 mm.V důsledku zhutnění dojde k poklesu vrstev, proto je potřeba na to myslet a používat správné množství materiálu, aby byly dodrženy normy.