11.5.2017

Venkovní dlažba je velmi důležitým jak architektonickým, tak stavebním prvkem celé stavby a je proto nutné věnovat její realizaci náležitou pozornost. Nabídka na trhu je skutečně široká a tak je jednoduché vybrat dobře nebo se naopak ve výběru zmýlit.


Základní vlastnosti dlažby

Aby byly venkovní dlažba skutečně odolná, musí splnit dva technické parametry a to nasákavost a mrazuvzdornost. Na těchto parametrech pak závisí, jak bude vámi vybraná dlažba odolná povětrnostním vlivům. U nekvalitní dlažby je voda a mráz spíše devastující. Nasákavost je udávána v procentech a mrazuvzdornost s ní úzce souvisí. Dlažba musí mít nasákavost 0,5-3%, aby byla skutečně mrazuvzdorná. Odpovídat by pak měla normě ČSN EN 14411.

 


Otěruvzdornost

Další neméně důležitou vlastností zámkové dlažby či jiné, je otěruvzdornost. Díky tomuto parametru odhadnete životnost vybrané dlažby. Stačí si ujasnit pro jaký účel dlažbu chcete, jakou má unést zátěž, kolik bude přes ní přecházet lidí a také jakým bude odolávat vlivům.


Protiskluzová

Bezpečný pohyb po zámkové dlažbě zajistí nejen kvalita materiálu, ale také protiskluznost. Vybrat si můžete speciální protiskluzové dlažby s reliéfem, které vám zaručí bezpečný pohyb po vlhké dlažbě. Dělí se do skupin A, B a C. A udává základní protiskluznost, C nejvyšší dosažitelnou protiskluznost.


K čemu bude dlažba sloužit

Pro výběr typu dlažby je velmi důležité, jakou bude na pozemku plnit funkci. Pro vydláždění vjezdu před garáží zvolte menší dlaždice, které lépe rozloží tíhu automobilu. Při použití větších kostek by hrozilo pod tíhou jejich popraskání. Plochy na chodníčky můžete vydláždit například kamenem nebo deskovou dlažbou.

Kontaktní formulář

Jméno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefonní číslo
Zadejte telefon
Předmět*
Zadejte předmět zprávy
Zpráva*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, že nejste robot:
Potvrďte, že nejste robot.