16.5.2017

Přibylo vám do rodiny další auto, které se do garáže už nevejde? Vybudujte pro něj pevnou parkovací plochu před domem.


Kam s ním

Nejprve je potřeba najít pro parkování vozu vhodné místo. Parkovat můžete hned vedle domu nebo si pevnou plochu můžete vytvořit u plotu. Pokud budete parkování budovat na hranici pozemku, domluvte se nejprve se sousedem. Již dopředu zvažte, zda bude na parkovišti stát jedno auto nebo rovnou dvě. V prvním případě vám stačí plocha 500x300 cm, v druhém je nutná šířka alespoň 500 cm. Důležitá je také estetická stránka zpevněné plochy, které doplní charakter domu.


Co použít

Na zpevněné plochy namáhané větším zatížením se svou pevností a odolností hodí zámková dlažba a betonové prvky. Pro pojezdové a parkovací plochy je potřeba zvolit kostky o síle minimálně 60 mm. Na plochy, kde bude pravidelně zajíždět větší auto, například popelářské, je potřeba zvolit mnohem hrubší dlažbu. Vhodné jsou dlažbové systémy, jako je zámková dlažba, drenážní dlaždice přes které může dešťová voda unikat.

Pokládka

Betonová zámková dlažba se pokládá na sucho. Najdou se však také výjimky, kdy například do garáže vůz vjíždí ve stejných kolejích. Pak je vhodné plochu s opakovaným zatížením zpevnit betonovým podložím. Před vjezdem do garáže je potřeba provést výškové zaměření dlažby, aby se venkovní zpevněná plocha přizpůsobila výšce podlahy v garáži.


Přístřešek s povolením

Pokud se rozhodnete parkovací místo zastřešit pomocí přístřešku pro auto, pak je potřeba si vyžádat územní rozhodnutí či územní souhlas.

Kontaktní formulář

Jméno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefonní číslo
Zadejte telefon
Předmět*
Zadejte předmět zprávy
Zpráva*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, že nejste robot:
Potvrďte, že nejste robot.