17.5.2017
Vybudovat si podlahu na terase nebo chodník k domu přece nemusí být drahé ani pracné. Je však potřeba vybrat tu správnou technologie a materiál.
Osvědčená klasika
Nejběžněji se u nás k těmto účelům používá zámková dlažba. Díky specifickému stylu uložení do zámku se jedná o vysoce odolnou dlažbu, po které můžete nejen chodit, ale jezdit i auty vyšší hmotnosti. Díky pokládce na klíč se více segmentů uzamkne do jediné struktury, která je mnohem odolnější než jiné typy dlažeb. Problémy mohou spočívat ve špatně vybudovaném podloží. Dlažba se na mizerně upraveném terénu může různě kroutit a být nestabilní. Platí to hlavně při větší zátěži.
Panely z betonu
Betonové panely nejsou tak vzhledné ani tak pevné jako dlažba do zámku, ale lépe se s nimi pracuje. Pokládka je v tomto případě poměrně jednoduchá, není potřeba složitě tvořit žádné zámky. Cena je u menších projektů poměrně přijatelná, ale jakmile se dáte do stavby delší cesty, rozhodně si panelové dlaždice nevybírejte, mohlo by se vám to razantně prodražit.
Travnatý povrch
Cestičku nemusíte komplikovaně budovat ze složité zámkové dlažby ani z fádních betonových panelů. Jako výborný zpevňovací prvek fungují i zatravňovací dlaždice z plastu. Jsou dostatečně odolné na to, aby se z nich dělaly jak chodníky, tak i podlahy pro letištní hangáry. Tyto dlaždice jsou vyrobené tak, aby jimi prorůstala tráva, což je estetické i ekologické zároveň. Není potřeba kvůli nové příjezdovce nebo chodníku likvidovat travnatou plochu. Plast navíc, na rozdíl od betonu, nepije vodu, tudíž není potřeba trávu neustále zalévat.
Záleží na vkusu
Ze zámkové dlažby můžete vykouzlit skutečně obdivuhodné mozaiky, ale složitost pokládky je opravdu značná. Betonové panely za to příliš krásy nepobraly, ale pokládka je lehounká. Kompromisem mohou být plastové dlaždice. Díky prorůstající trávě jsou takřka neviditelné, ale jsou dostatečně pevné na to, aby po nich mohla rolovat i menší letadla.