22.5.2017

Důležitou součástí rodinného domu je i chodník, případně příjezdová cesta. K vytvoření těchto pozemních komunikací se nemusíte spoléhat pouze na asfalt nebo tradiční dlažbu.


Cesta na zámek

Z dlouhodobého hlediska je mnohem výhodnější použít zámkovou dlažbu. Je sice o něco dražší, ale také mnohem odolnější. Jedná se o betonové odlitky, které se při pokládce zasouvají do takzvaného zámku. Takto zbudovaná komunikace je mnohem pevnější a odolnější než jiné typy cest. Zámková dlažba je atraktivní i z estetického hlediska. Je totiž k dostání v mnoha tvarových variantách a tak je jen na vás, jakou mozaiku si před domem vytvoříte.


Odolá i mrazu

U dlažby na zámek se můžete spolehnout na to, že ji neponičí ani silný mráz. Většina silnic se na jaře opravuje právě z tohoto důvodů. Zámková dlažba má velmi slabou nasákavost, což v praxi znamená, že se do ní vpije jen minimum vody. Ta je v kombinaci s nízkými teplotami tím největším škůdcem, který boří cesty i chodníky. Ideální nasákavost by se měla pohybovat mezi 1-3 procenty. Vyšší čísla už znamenají, že se dlažba pro venkovní užití nedoporučuje.


Životnost

Při výběru dlažby byste už měli mít ujasněné, k čemu ji použijete. Je totiž rozdíl chtít si vybudovat několika metrovou stezku k bazénu, nebo vysoce frekventovanou cestu, po které se bude jezdit. Proto je důležitým údajem otěruvzdornost. Zámková dlažba vydrží i pravidelný silniční provoz, jen je potřeba sáhnout po té nejkvalitnější. Ta je pochopitelně i cenově nejméně dostupná. Pro chodník ale bohatě postačí volba méně odolného materiálu.


Pokládání

Kdekdo si chce pokládku zámkové dlažby zajistit sám. To může být z finančního hlediska rozhodně výhodné, ale pouze v případě, že s tímto typem práce máte již zkušenosti. Vybudovat totiž cestu ze zámkové dlažby je mnohem náročnější než z jiných materiálů.

Kontaktní formulář

Jméno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefonní číslo
Zadejte telefon
Předmět*
Zadejte předmět zprávy
Zpráva*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, že nejste robot:
Potvrďte, že nejste robot.