13.7.2017
Zahradní cestičky nás zavedou i do těch největších zákoutí v zahradě. Vést mohou od domu k bazénu, k altánku či zahradnímu domku. Dobře provedená cestička musí být funkční a zároveň okrasná.
Rozdělení cestiček
Zahradní cestičky můžeme rozdělit na:
- Zpevněné - tvoří je kamenná či betonová dlažba, keramická dlažba nebo litý beton. Můžou být stavebně náročnější, plocha by měla mít dlouhou životnost a nevyžadovat složitou údržbu.
- Částečně zpevněné - tvoří je nášlapné kameny, spáry jsou vysypány štěrkem nebo oblázky. Hodí se do zahrad v japonském stylu.
Nezpevněné - vysypány jsou pískem či mulčovací kůrou. Vhodné pro větší zahrady. Podklad musí mít drenážní vrstvu.
Dřevěné cestičky
Dřevo jako přírodní materiál do zahrady dokonale zapadne. Pro zahradní cestičky a chodníčky se využívají pouze s řádnou impregnací. Impregnace zajistí, že celý povrch nebude narušen. V zahradách můžeme najít často železniční pražce, které vyžadují správné umístění.
Přírodní kámen
Ideálním materiálem je přírodní kámen. Používá se rula, žula, pískovec, křemenec a mnoho dalších. Kámen je velice nadčasový materiál, který si za každých okolností zachová svou původní podobu. Chodníček z kamenů je velmi trvanlivý, odolný vůči zátěži. Pokládka není nijak náročná a zvládnete to i sami.
Beton
Oblibě se těší také beton a zámková dlažba. Od přírodního kamene je k nerozeznání, proto bude skvělým doplňkem každé zahrady. Pro dláždění venkovních ploch je naprosto ideální. Hodí se také pro příjezdové cesty a parkovací plochy. Zde je však potřeba zvolit větší tloušťku kostek, aby unesly zátěž automobilu. Dlažba z betonu je oblíbená také na zahradní cestičky.